Detail štátu

za cenu - .

Omán Omán - transparentOMÁN - KRAJINA TISÍCAJEDNEJ NOCI

OMÁN bol dlhé roky zabudnutým izolovaným štátom, ktorý sa otvoril verejnosti pomerne nedávno. Je to krajina s monarchiou, kde na čele stojí sultán  Kábús bin Saíd  z dynastie  al-Saídov.  Omán je moslimská krajina, kde je prísne zakázaná konzumácia alkoholu, výnimku tvoria  hotely a bary určené pre turistov. Počas zjednávania cien na miestnych bazároch Vás pohostia tradičným čajom a kávou. Zaujímavosťou je, že ženy už nemusia v mestách chodiť zahalené, ale aj tak ich často uvidíte v tradičnom odeve abeja - čierne šaty so šatkou zakrývajúcou tvár. Mužským tradičným odevom je dišdaš – biela alebo svetlá tunika.

Omán je typická orientálna krajina, ktorá si vás hneď podmaní. Môžete sa okúpať v Indickom oceáne alebo navštíviť púštne duny – Wahiba vysoké aj cez 100 m či vidieť tradičné sídla beduínov. Ideálne obdobie na návštevu tejto krajiny je obdobie našej zimy a začiatok jari. Pri návšteve by ste nemali vynechať pláže na najvýchodnejšom cípe arabského polostrova Ras Al – Jinz – preslávené tisíckami rôznych druhov korytnačiek.

 

V Ománe sa nachádza mnoho zaujímavých pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. V hlavnom meste Maskat (v preklade znamená muškátový kvet) sa ocitnete v oriente z rozprávky Tisíc a jedna noc. Zaujímavosťou oproti ostatným arabským metropolám je, že tu nenájdete mrakodrapy typické pre Dubai, Abu Dhabi alebo katarské Doha. Môžete sa  kochať architektúrou mešít, obchodov a bielych domov. Mesto sultána Qaboosa dýcha pokojom a množstvom farieb. Turistickým lákadlom je Veľká mešita pomenovaná po sultánovi Qaboosovi. Jej veľkosť si vás hneď podmaní. Mešita s dominantnou zlatou kupolou je lemovaná piatimi minaretmi. Jej monumentálnosť sa premieta aj v interiéri, kde sa nachádza druhý najväčší koberec na svete vyrobený z pravého perzského hodvábu zdobiaci hlavnú modlitebňu vážiaci 21 ton. Interiér zdobí aj 14 m veľký luster zo swarovského kryštálov. Exteriér mešity je z pieskovca a vnútro je dekorované talianskym mramorom. V Maskate môžete obdivovať aj iné krásne mešity. Známy je svätostánok miestnych šiitov s kupolou a minaretom pokrytým modrými kachličkami. Alebo Vás láka návšteva jedného z najstarších arabských trhov Suk Muttrah?  U miestnych obchodníkov môžete kúpiť orientálne zlaté a strieborné šperky, kadidlo, šatky, arabské odevy, koreniny...

 

Ďalším lákadlom je ceremoniálny palác sultána - Al Alam, ležiaci v samom srdci starého Muscatu, obklopený pevnosťami Al JalaliAl Minari. Návštevníka uchváti nielen svojou monumentálnosťou, ale aj žiarivými farbami v znamení tyrkysovej modrej a oslnivej zlatej.

 

Okrem Maskatu môžete navštíviť bývalé hlavné mesto – Nizwa, jedno z najstarších miest často označované za perlu islamu. Mesto bolo kedysi centrom obchodu, náboženstva, vzdelania a umenia. Veľká mešita bola kedysi centrom islamského učenia. Omán je krajinou starých pevností. Aj tu v Nizwe sa nachádza jedna z najväčších, najstarších a najnavštevovanejších - Nizwa Fort postavená v 17. storočí Imam Sultan bin Saif Al  Ya rubi. Pevnosť má veľký guľatý tvar s vonkajším priemerom 36 m a výškou 24 m. V centre mesta sa nachádza veľké trhovisko - Nizwa Souq, kde si vás podmania vône orientu. Práve tu si môžete zakúpiť aj tradičný suvenír - zahnutú dýku - khanjar (symbol Ománu). Okrem iného tradičného tovaru sa tu nachádza aj najväčší trh s kozami. Taktiež môžete absolvovať výstup na najvyššiu horu Ománu – Džabal aš – Šams (v preklade Slnečná hora) 3000 m.n.m. a pokochať sa malebným výhľadom na dedinky rozosiate v jej údolí.

 

 

 

[Zobraziť mapu]

     

     

     

 

Vyhľadávanie zájazdov
Výber krajiny a destinácie