Čína - Zlatý trojuholník, Čína, 28.4.2018, Polpenzia
Čína - Zlatý trojuholník
Čína - Zlatý trojuholník
Čína - Zlatý trojuholník
Čína - Zlatý trojuholník
Čína - Zlatý trojuholník
-0 %
2 014 €
Popis

Najmodernejšie metropoly, historické miesta s tisícročnou históriou aj prírodné divy Číny. Terakotová armáda Xianu, aj jedinečná plavba po kanáloch “Benátok Číny” a nádhernom kaňone Longquin. Kontrasty veľkomiest Peking a Šanghaj, Veľký čínsky múr – symbol krajiny. Najvzácnejšie drahokamy z čínskej pokladnice za 10 dní! Len s nami zažijete  ranné cvičenia tai - či a "bikovačku"  po hradbách starého Xianu.

Úvod

10-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

Medzinárodné 3* - 5* hotely.

Stravovanie

Polpenzia.

Doprava

Letecká.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu, transfer BA – letisko – BA. Ubytovanie v kvalitných, medzinárodných 3 – 5* hoteloch s polpenziou: raňajky vrátane európskeho bufetového štýlu, večere v typických čínskych reštauráciách (6 – 8 chodov) vrátane 1 nealko nápoja, plus 1x pekinská kačica a 1x špeciálna večera so 16 chodmi. Miestna doprava klimatizovanými autobusmi a 2x nočnými lôžkovými vlakmi (4 osoby v kupé). Superrýchlovlak Maglev na letisko v Šanghaji, večernú plavbu v Šanghaji, plavbu v kaňone Longqing. Vstupy do pamiatok a múzeí podľa programu. Miestneho sprievodcu a sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Príplatok za jednolôžkovú izbu 290 EUR, cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 490 EUR. Vstupné víza do Číny 60 EUR, poplatok za vybavenie víz 16 EUR. Prepitné 35 USD/osoba (platí sa na mieste).

Maximalna-velkost-skupiny

MAXIMÁLNA VEĽKOSŤ SKUPINY: 16 osôb.

1. deň

1. - 2. DEŇLetecky do Pekingu – srdce a symbol Číny. Námestie Tianamen (Námestie nebeského pokoja) – najväčšie námestie sveta s rozlohou 44 hektárov, obkolesené monumentálnymi budovami. Chrám Nebies – najväčšie posvätné miesto cisárskeho obdobia. Sem prichádzali vládcovia z dynastií Ming a Qing modliť sa za dobrú úrodu.

2. deň

3. - 4. DEŇVeľký čínsky múr – najznámejší symbol Číny. Jedinečný obranný múr začal stavať Qin Shihuang, prvý panovník zjednotenej Číny, okolo 3. storočia pred naším letopočtom a takmer všetky nasledujúce dynastie v tomto diele pokračovali. Plavba kaňonom Longquin – znalci ju porovnávajú s plavbou po rieke Li v Južnej Číne. Absolútna „vychytávka“ s dychvyrážajúcimi scenériami, ktoré inde v ponuke nenájdete! Návrat do Pekingu s krátkou fotozastávkou pri olympijskom štadióne „Vtáčie hniezdo“. Prehliadka Zakázaného mesta – veľkolepého sídla (Zimného paláca) panovníkov dynastií Ming a Čching. Letný cisársky palác – najväčšia imperiálna záhrada v Číne. Tradičné pavilóny obkolesené nádhernou scenériou. Dlhá chodba pôsobí ako umelecká galéria. Obrovské jazero Kunming tvorí 2/3 územia celej záhrady. Ukážka čajovej ceremónie. Jazda rikšou najstaršími časťami Pekingu (tzv. hutongy). Návšteva jednej z rodín žijúcej v typickom átriovom domčeku. Večerná kulinárska lahôdka, pekinská kačica. Presun nočným lôžkovým vlakom do Xianu.

3. deň

5. - 6. DEŇMúzeum Terakotovej armády neuveriteľných rozmerov – opäť jedno z najznámejších miest Číny. Takmer osem tisíc bojovníkov z terakoty v životnej veľkosti pripravených brániť hrob vladára. Pagoda Veľkej divokej husi – symbol Xianu. Zachovalé historické mestské opevnenie. Špeciálna večera zložená až zo 16 typických čínskych špecialít. Návšteva oblastného múzea Shaanxi s veľmi kvalitnou zbierkou zobrazujúcou históriu regiónu považovaného za kolísku čínskej civilizácie. Veľká mešita – aktívne náboženské centrum islamu, ktorý sem priviezli obchodníci Hodvábnej cesty. Presun nočným lôžkovým vlakom do Suzhou.

4. deň

7. - 8. DEŇSuzhou, známe jedinečnými záhradami. Najmenšia, ale najkrajšia záhrada Majstra rybárskej siete, zapísaná do zoznamu UNESCO a Záhrada Pokorného správcu, ďalšia ukážka čínskeho dizajnérskeho majstrovstva. Presun autobusom do tajomnej, tisícročnej „vodnej dediny“ Wuzhen. Vodné kanály lemované tradičnými drevenými domami, kamenné mosty a úzke uličky – toto je cesta do minulosti. Je len ťažké uveriť, že toto magické pokojné mestečko leží len pár kilometrov od najväčšieho čínskeho mesta – do Šanghaja to máme len na skok! Návšteva továrne na výrobu hodvábu.

5. deň

9. - 10.DEŇNámestie ľudu – hlavné námestie Šanghaja. Staré mesto – jediné miesto so zachovalou tradičnou architektúrou uprostred moderného veľkomesta plného mrakodrapov. Posvätný Chrám Nefritového Budhu. Mestské múzeum s najlepšou zbierkou čínskeho umenia. Najvyššia TV veža Ázie, známa “Perla Orientu”. Prechádzka prístavom Bund. Najznámejšia obchodná oblasť Šanghaja, ulica Nanjing. Trh s kvetmi a vtákmi, tržnica – čas na nákupy. Oblasť Xintiandi plná barov a krčmičiek – tu trávia s obľubou svoje večery miestni obyvatelia. Večerná plavba po rieke Huang Pu s výhľadom na jedinečnú panorámu. Transfer na letisko supermoderným rýchlovlakom Maglev. Návrat do Európy.

Termin

22.08. – 31.08. 2018

Miesto_a_cas_nastupu

Bratislava, Trnavské mýto (parkovisko pred Istropolisom) o 19:45 hod.

 

Zraz účastníkov: 10 minút pred odchodom transferového autobusu !!!

 

Pasy s vízami Vám odovzdá vodič autobusu.

 

 

Sprievodca

JURAJ KORDÍK  (POČAS ZÁJAZDU ZÁSTUPCA CK TRAVEL)

Sprievodca Vás bude čakať na letisku v Pekingu. Kontakt na sprievodcu: 0948/381481.

Kontakt počas prepravy do Číny a z Číny: 0903/280483.

 

Doprava

Letecká spoločnosť: EMIRATES 

Letové časy:

TAM:

22.08.              EK0126              Viedeň        (22:45)       Dubaj (06:20) + 1              

23.08              EK0308              Dubaj (10:50)       Peking (22:20)

NÁVRAT:

31.08.              EK0305              Šanghaj (07:15)       Dubaj (12:05)

31.08.              EK0125              Dubaj (17:15)       Viedeň (21:15) 

 

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE – Check - in

Registrácia (check-in) sa začína 2 hodiny pred plánovaným odletom a končí 60 minút pred plánovaným odletom. Ak sa na registráciu pred odletom nedostavíte včas, nebude Vám povolený vstup na palubu lietadla a Vaša rezervácia bude zrušená bez nároku na refundáciu.

V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, vzniknutých počas leteckej prepravy, je za vzniknutú situáciu zodpovedná letecká spoločnosť a klient je povinný riadiť sa pokynmi letiskového personálu. Prípadné reklamácie alebo nároky na refundáciu je klient povinný si uplatňovať vo svojom mene priamo v leteckej spoločnosti na základe predloženia všetkých dokladov.

Dolezite_upozornenie

Letecká spoločnosť Emirates povoľuje 1 kus -  max. 30 kg registrovanej batožiny + 1 kus príručnej batožiny do 8 kg s maximálnymi rozmermi 55 x 40 x 23 cm.

Zdieľanie batožiny nie je povolené, a to ani v prípade cestujúcich majúcich spoločnú rezerváciu!

 

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciu je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny.

 

Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesí tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.

 

Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom igelitovom vrecúšku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

Nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení; pokiaľ ste si toto poistenie u nás objednali a zaplatili.

 

 

Podmienky_vstupu_a_viza

Na vstup do Číny je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pre občanov SR platí vízová povinnosť. Na vybavenie víz je nutná 1 fotografia pasového formátu, vyplnený vízový formulár, spiatočná letenka (alebo jej rezervácia) a zmluva o obstaraní zájazdu. Vybavenie víz trvá obvykle 5 pracovných dní, expresné vybavenie víz je možné za príplatok. Podrobnosti na http://www.cinskaambasada.sk/slo/ (Čínske veľvyslanectvo na Slovensku, Jančova 8, 811 02 Bratislava).

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu:

Embassy of the Slovak Republic

Jian Guo Men Wai, Ri tan Lu, South Suburb,100 600 Peking (Beijing)

Tel.: 0086-10 / 6532 1531, 6532 5230, 6532 1539, 6532 1538

        0086-10 / 1391 1792 084 (naliehavé záležitosti mimo pracovných hodín)

 

Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi a stránky s udelenými vízami pre prípad straty alebo krádeže pasu.

 

Ubytovanie_a_stravovanie

Peking: Beijing Plaza Hotel

Xian: Xian Grand Soluxe International Hotel

Suzhou: Suzhou Central Hotel

Šanghaj: Shanghai Jiulong Hotel

Raňajky formou bufetových stolov, večere v miestnych čínskych reštauráciách (z toho 1 x pekinskiteá pečená kačica a 1 x slávnostná večera - 16 typických čínskych špecialít). Z dôvodu neskorého príchodu na hotel 23.08. zabezpečenie večere už nie je možné, namiesto toho bude zabezpečený obed počas pobytu v Šanghaji.

Program_zajazdu

1. deň: 22.08. 2018

Odlet z Viedne do Dubaja (22:45 hod.).

 

2. deň: 23.08. 2018

Odlet z Dubaja do Pekingu. Transfer do hotela. Ubytovanie.

 

3. deň: 24.08. 2018

Raňajky v hoteli.

Navštívime:

Námestie Tianamen - najväčšie námestie v Číne

Ulica Qianmen - jedna z najstarších ulíc v Pekingu

Chrám Nebies - najväčšie posvätné miesto cisárskeho obdobia

Veľký čínsky múr

Longingxia s plavbou

Návrat do Pekingu

Večera - pekingská pečená kačica

  

4. deň: 25.08. 2018

Raňajky v hoteli.

Zakázané mesto, jazda rikšou cez starobylé hutongy

Letný palác + plavba na jazere Kunming

Krátka „foto“ zastávka v Olympijskej dedine.

Návšteva Perlového domu.

Večera

V noci preprava vlakom do Xianu.

 

5. deň: 26.08. 2018

Príchod do Xianu.

Raňajky v hoteli.

Návšteva malej továrne, v ktorej sa vyrábajú kópie terakotových figúr.

Terakotová armáda

Pagoda divej husi – vyhliadková plošina

Mestský múr

Večera – 16 typických čínskych špecialít

Nočný trh s jedlom + miestny život.

 

6. deň: 27.08. 2018

Raňajky v hoteli.

Shaanxi Province Museum - Oblastné historické múzeum

Veľká mešita

Skorá večera

Presun nočným vlakom z Xianu do Suzhou.

 

7. deň: 28.08. 2018

Príchod do Suzhou, raňajky v hoteli.

Autobusom do tajomnej „vodnej dediny“ Luzhi, výlet loďou po kanáloch.

Záhrada Majstra rybárskej siete

Továreň na výrobu hodvábu

Večera

  

8.deň: 29.08. 2018

Raňajky v hoteli.

Autobusom transfer do Šanghaja.

Televízna veža

Prístav Bund

Chrám nefritového Budhu

Prehliadka starého mesta.

Večera

Nočná výletná plavba po rieke Huangpu.

 

9. deň: 30.08. 2018

Raňajky v hoteli.

Pokračovanie v prehliadke mesta, možnosť nákupov v Šanghaji, príp. ďalší program po dohode so sprievodcom.

 

10. deň: 31.08. 2018

Transfer na letisko.

Odlet o 07:15.

Prílet do Viedne o cca 21:15 hod.

 

Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.

 

Doporucenia_a_upozornenia
na zájazd sa vzťahujú ”Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Travel, a.s.”, uverejnené v ponukovom katalógu;škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste;každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady;nezabudnite si so sebou zobrať prihlášku na zájazd, ktorej spodná časť slúži pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení;za služby nečerpané vinou zákazníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu

 

PREPITNÉ PRE MIESTNYCH SPRIEVODCOV A ŠOFÉROV

Po prílete od Vás sprievodca vyzbiera po 35 USD / osoba (prosíme, pripravte si presnú sumu) ako prepitné pre miestnych sprievodcov, šoférov a porterov.

 

 

 

Vseobecne_informacie_o_krajine

Oficiálny názov:  Čínska ľudová republika

Rozloha:  9,6 milióna km2

Počet obyvateľov:  1,3 miliardy (z toho ca. 30% žije v mestách)

Zloženie obyvateľstva:  56 etnických skupín – najpočetnejšia národnosť HAN (92%)

Hlavné mesto:  Peking (14 mil. obyvateľov)

Náboženstvo:  Hlavnými náboženstvami sú budhizmus, taoizmus a konfuciánstvo

Úradný jazyk:  „Mandarínština“, nazývaná tiež „bežná reč“, anglicky je možné sa dohovoriť v turistických oblastiach

Mena:  Oficiálna mena sa nazýva Renminbi (skratka RMB). Základnou jednotkou je yuan (Y), ktorý sa delí na 10 jiao, 1  jiao = 10 fen. V obehu sú mince v hodnote 1 yuan, 5 jiao a 1, 2 a 5 fen, bankovky v hodnote 1, 2, 5, 10, 50 a 100 yuanov.

Časový posun:  +7 hodín (v dobe platnosti letného času +6 hod)

 

 

 

Prakticke_informacie

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Rozsiahlosť čínskeho územia má za následok výrazné klimatické rozdiely medzi vnútroázijskou a „vlastnou“ Čínou a medzi južnou a severnou Čínou.Klimatickú hranicu medzi západnou a východnou Čínou tvorí pás, zložený z pohorí Veľký Chingan, Tchaj-chang a Sečuan. Tieto celky majú veľký vplyv na podnebné podmienky, či už v západnej alebo východnej časti krajiny, pretože tvoria bariéru, ktorá eliminuje vplyv teplého, vlhkého letného monzúnu z juhovýchodu na vnútroázijské regióny Číny a chladného, suchého zimného monzúnu zo Sibíri na východné regióny Číny. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že podnebie značnej časti územia Číny je ovplyvnené monzúnovým cyklom.

Klíma západnej Číny má jasne vnútrozemský ráz. Zimy bývajú studené, letá horúce. Priemerné januárové teploty v Urumči dosahujú –15°C, pričom júlové teploty sa pohybujú v priemere okolo 22°C, no môžu vystúpiť až nad 40°C. V Turfanskej preliačine boli namerané teploty 47,6°C. Veľké teplotné rozdiely nastávajú aj v priebehu dňa. Oblasť Tibetskej plošiny je charakteristická drsným vysokohorským podnebím s minimálnym množstvom zrážok. Na niektorých miestach klesajú teploty v zime až na – 35°C. Vplyvom kontinentality ležia najchladnejšie oblasti vo vnútornom Mongolsku, kde majú priemerné januárové teploty menej ako – 25°C. Najnižšia teplota bola zaznamenaná v okrese Chaj-la-er: – 51,5°C.

Za hranicu medzi „suchou oblasťou severnej Číny, kde sa rodí pšenica a proso“ a „vlhkým juhom produkujúcim ryžu“ sa považuje 33. rovnobežka, ktorá prebieha približne v polovici vzdialenosti medzi Žltou riekou a riekou Jang-c’-ťiang. Severná Čína je charakteristická miernym podnebím, malými, relatívne nerovnomernými zrážkami a chladnými zimami.

Podnebie južnej Číny, ktorá leží v subtropickom a tropickom pásme, je do značnej miery ovplyvnené letným monzúnom, ktorý prináša zrážky a spôsobuje záplavy, ktoré sa striedajú s obdobiami sucha v zimných mesiacoch. Výkyvy teplôt (cez deň i v priebehu roka) sú v porovnaní so zvyškom Číny podstatne menšie. V porovnaní so severom je tu väčší počet teplých mesiacov (cca. 8 a viac), čo vytvára priaznivé podmienky pre poľnohospodárstvo. V charaktere podnebia južnej Číny zohráva okrem monzúnov úlohu jednak pás subtropického maxima oddeľujúci oblasť prúdenia západných vetrov od pasátovej oblasti, ktorý ňou prechádza, ale aj tajfúny prichádzajúce od Filipín.

Priemerná denná maximálna teplota v Pekingu je v marci 13°C, v apríli 22°C. Priemerná denná minimálna teplota v marci je 0°C, v apríli 6°C.

 

STRAVA A NÁPOJE

Neexistuje jednotná čínska kuchyňa – pojem je rovnako zavádzajúci, ako napríklad kuchyňa európska. Existujú 4 základné oblasti (pekinská, sečuánska, východná a kantonská), drobných regionálnych odchýlok sú však stovky až tisíce, kuchyne národnostných menšín majú potom ešte svoje ďalšie špecifiká. Najznámejšou špecialitou je tradičná pekinská kačica, cenená viac než pre mäso pre svoju dozlata vypečenú kôrku.

Etiketa: Jedlo je v  Číne prevažne spoločenskou udalosťou, jedlá sa objednávajú spoločne pre celý stôl. Zo spoločných mís sa obvykle naberá vlastnými paličkami. Tie by sa nikdy nemali zapichovať do ryže zvislo – takto sa tradične jedlo servíruje zomrelým predkom. Polievka sa je až na záver – miska sa priblíži k perám a pevný obsah sa paličkami pristrkuje do úst.

Kráľom nealkoholických nápojov Číny je pochopiteľne čaj. Pije sa prevažne zelený, fermentovaný čierny čaj je vzácny. Čaj sa zásadne nesladí. Pivo (pi-ťiu) je veľmi obľúbené, značiek existuje celý rad (napríklad Blue Ribbon, Qingdao). Voda z vodovodu nie je pitná bez prevarenia – na tento účel sú všetky izby v hoteloch vybavené varnou kanvicou.

 

ZDRAVIE

Do Číny nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie, doporučuje sa očkovanie proti hepatitíde A (viac o povinných a doporučených očkovaniach sa môžete dozvedieť napríklad na stránke www.medicus.sk,  alebo v špecializovaných centrách cestovnej medicíny – napríklad Ústav cudzokrajných chrôb, alebo www.inocem.sk). Úroveň zdravotnej starostlivosti je vo veľkých mestách na slušnej úrovni, ošetrenie sa platí. V odľahlých oblastiach môže byť kvalitná lekárska starostlivosť nedostupná. Okrem západnej medicíny sa hojne využívajú aj metódy tradičného ľudového liečiteľstva.

 

ČO SO SEBOU

Vzhľadom na poznávací charakter zájazdu sa odporúča pohodlné oblečenie a obuv. Na návštevu záverečnej slávnostnej večere (pekinská kačica) sa nevyžaduje žiadne špeciálne oblečenie. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, foťáky, financie, cennosti...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety. Upozorňujeme! – v odbavenej batožine („veľkej batožine, ktorú odovzdáte na „check – in“) nesmie byť nabíjačka, napr. na nabíjanie telefónov = nabíjačka musí byť v príručnej batožine.

 

DOPRAVA

Okrem vlastného mikrobusu s klimatizáciou používame na prepravu počas tohto zájazdu aj vlaky na dva nočné presuny (Peking – Xi’an, Xi’an - Suzhou) a supermoderný rýchlovlak Maglev, s ktorým sa dopravíme na letisko v Šanghaji.

Denný: expresný vlak, s tzv. mäkkými sedadlami, bez oddelených kupé. Patrí k najnovším a najmodernejším súpravám v Číne (podobný štýl ako naše EC, viď obr.).

Nočný: budeme vždy používať lôžkové vagóny, teda vozne s kupé určené pre 4 osoby, vždy s dvoma úrovňami postelí (podobne ako v našich lôžkových vozňoch, viď obr.). Každé kupé je vybavené termoskou s horúcou vodou, avšak na prípravu kávy alebo čaju je potrebné mať vlastné hrnčeky – odporúčame pribaliť si plastové do príručnej batožiny. Každý vagón je zväčša vybavený dvoma toaletami, „európskou“ (klasická misa) na jednom a „čínskou“ (a la „turecký“) na druhom konci. Okrem toho sa v každom vozni nachádza „umyvárka“ určená na základnú večernú a rannú hygienu.

Čo sa týka “hlavnej” batožiny, v prípade cesty nočným vlakom sa cestujúci môže rozhodnúť, či si ju zoberie so sebou do kupé alebo ju podá ako “check-in” batožinu a v takom prípade mu bude doručená z hotela v mieste odchodu až priamo do hotela v cieľovej destinácii bez akýchkoľvek ďalších nákladov. Jedinou nevýhodou môže byť, podobne ako pri leteckej preprave, riziko poškodenia spôsobené zaobchádzaním obslužného personálu. Každý kus takto poslanej batožiny musí byť uzamknutý, preto Vám odporúčame skontrolovať si funkčnosť zámkov na batožine, prípadne si pribaliť na cestu zo Slovenska náhradný visiaci zámok s kľúčom. K takto podanej batožine nemá potom cestujúci počas cesty prístup, preto je veľmi dôležité nezabudnúť si okrem hygienických potrieb pribaliť do príručnej batožiny napríklad aj lieky, ktoré pravidelne užívate.

 

ELEKTRINA

Elektrická sieť v Číne má 220V a 4 základné typy elektrických zástrčiek, najčastejší je typ s 3 kolíčkami. Európske zástrčky je možné zasunúť do niektorých typov.

 

TELEFONOVANIE, INTERNET, POŠTA

Telefónny systém funguje pomerne spoľahlivo, väčšina hotelov umožňuje priame medzinárodné volanie. Pokrytie GSM signálom je vo veľkých mestách veľmi dobré.

Prístup na internet je možný, sadzba je okolo 40 Y za hodinu. Internet je však obmedzený – hlavne prístup na sociálne siete ako napr. Facebook (tento nefunguje určite), aplikácia whatsapp a iné web stránky nemusia v Číne fungovať. Niektoré hotely majú na izbách možnosť WIFI pripojenia, náš hotel má možnosť pripojenia vlastného laptopu priamo na izbe.

Čínska pošta je relatívne spoľahlivá. Známka na pohľadnicu do Európy stojí 5 RMB.

 

KALENDÁR A SVIATKY

V oficiálnom styku sa bežne používa gregoriánsky kalendár, veľký vplyv však má aj tradičný lunárny kalendár, v ktorom sú roky označované 12-timi znameniami zverokruhu.

Najdôležitejšie čínske (náboženské) sviatky – lunárny kalendár:

- Čínsky nový rok (prelom januára a februára)

- Čeng-ming (marec - apríl) - sviatok predkov

- Tuen Ng – sviatok dračích lodí (jún)

- Sviatok hladných duchov (august)

- Sviatok mesačných koláčikov (október)

 

Najdôležitejšie štátne sviatky – gregoriánsky kalendár:

- 1. január – Nový rok

- 1. máj – Sviatok práce

- 1. október – vyhlásenie ČLR v roku 1949

 

VALUTOVÉ VYBAVENIE

V Číne nie je možné používať inú menu ako RMB. Cudzinci si môžu valuty zameniť v hoteloch alebo pobočkách národnej banky. Vhodnou menou je rovnako USD (pozor, čínske banky nezamieňajú jednodolárovky!) aj EUR. Výmenný kurz je na všetkých miestach veľmi podobný, najmenej výhodný kurz je na letisku. Výmena na čiernom trhu sa neodporúča. Platba kreditnými kartami je možná v niektorých luxusnejších hoteloch, reštauráciách a obchodoch so suvenírmi. Najrozšírenejšou je VISA karta. Výber hotovosti z medzinárodných kariet je bezproblémový v bankomatoch vo veľkých mestách a turistických centrách.

Čína je relatívne lacná krajina, odporúčaná suma vreckového však veľmi závisí od množstva nakúpených darčekov a suvenírov. Najpopulárnejšími sú okrem nákupov „značkového“ oblečenia v tradičných tržniciach aj hodvábne šaty, perly, súprava paličiek na jedenie, rozličné typy zelených a čiernych čajov, kaligrafia, tradičné umelecké predmety, čajové súpravy a pod. – nepreberné množstvo zaujímavých darčekov od 10 až po niekoľko 10 tisíc yuanov, a tak nezabudnite zohľadniť aj toto pri výpočte vreckového. Vo všeobecnosti, odporúčané množstvo peňazí na deň približne zodpovedá sume, ktorú by ste si zobrali na dovolenku do juhoeurópskych krajín. Minimálne odporúčame čiastku aspoň 200 EUR.

 

ZJEDNÁVANIE CIEN A SPREPITNÉ

Cudzinecká cena je na trhoch i v malých obchodoch vždy vyššia než cena čínska. Zjednávanie by preto malo viesť k dosiahnutiu čínskej ceny. Hlavným predpokladom úspešného zjednávania je zdvorilosť. Nezjednáva sa vo veľkých obchodoch s vyznačenou cenou či pri tovaroch predávaných na kilá.

Sprepitné nie je tradičné, pri povolaniach súvisiacich s turistickým ruchom sa s ním však počíta – napríklad miestni sprievodcovia, nosiči aj šoféri sprepitné očakávajú.

 

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Čína je veľmi bezpečnou krajinou, pri pohybe zvlášť vo veľkých mestách je síce potrebná náležitá ostražitosť, každopádne je však výskyt vreckových zlodejov hlboko pod európskym štandardom a násilné trestné činy sú veľmi zriedkavé.

Čínska kultúra v ČĽR prešla počas kultúrnej revolúcie nesmiernym šokom, napriek tomu sú staré čínske tradície stále živé, hoci o poznanie menej silné ako v Hongkongu či na Taiwane. Základným konceptom chovania je udržanie si tváre (v zmysle sebadôstojnosti či štatútu osoby). Dohoda, ktorá prináša uspokojenie obom stranám, je preferovaná nad jednostranným rozhodnutím, konfrontácia je až posledným krokom. Číňania tiež často radšej hovoria to, čo si myslí, že ostatní chcú počuť, než to, čo si sami myslia, alebo to, čo je považované za objektívnu pravdu. Je nutné sa vyvarovať otázok, ktoré by mali byť zodpovedané negatívne – zápor sa považuje za neslušný. Dôležitou podstatou chodu spoločnosti sú osobné vzťahy – kuan-si (guanxi), ktoré sa budujú pomocou darčekov, drobných služieb, príbuzenských väzieb a podobne. Ak od niekoho prijímame vizitku, je vhodné uchopiť ju na dôkaz úcty oboma rukami. Na území ČĽR nie je vhodné nadväzovať s cudzími obyvateľmi rozhovory na citlivé témy – problematika Tibetu, Taiwanu a podobne, pokiaľ nevieme presne, s kým hovoríme a čo si môžeme dovoliť. Číňania sú veľmi spontánni ľudia, a budú veľmi potešení, pokiaľ sa zapojíte do ich aktivít – napríklad k skupinkám precvičujúcim tai-chi.

Jedenie paličkami nie je také zložité! Určite stojí zato vyskúšať to. Samozrejme, ak si predsa len nebudete vedieť poradiť, vždy si môžete vypýtať vidličku ?

 

JAZYK A PÍSMO

Čínština je tónový jazyk, severné varianty majú  4 tóny a 1 netonálny zvuk. Prvý tón je vysoký rovný, druhý je stúpavý (ako v otázke), tretí je hlboký a posledný klesavý, tak trochu ako v rozkazovacom spôsobe. Južné dialekty majú viac tónov. Čínske slová sú jednoslabičné. Mandarínska čínština sa zapisuje pomocou znakov, na prepis do latinky bol v roku 1954 zavedený prepis pchin-jin (pinyin), avšak nezachytáva tonálnosť.

Základom písanej čínštiny je dodnes reforma z doby dynastie Čchin z 3. stol. p.n.l.  Znaky majú v menšine piktografický význam, vo väčšine prípadov sú zložené z koreňa, ktorý nesie významovú zložku, a z fonetiky, ktorá spresňuje zvukovú zložku. V praxi existuje viac ako 56 000 znakov, za úroveň gramotnosti sa považuje znalosť 2000 až 3000 znakov. Všetky znaky pozostávajú z rôzneho počtu ťahov  - od jedného až po aj 20 až 24, pričom smer a poradie ťahov je pevne dané.

 

Termín je vypredaný, objednávkový formulár nie je dostupný.

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.